“7. Koğuştaki Mucize” NetflIx’te, herkesin konuştuğu Türk filmi

Türkiye’de 2019 yılında sinemalarda gösterime giren, başrolünde Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı film, Netflix’te Fransa’da 1 numarada izleniyor.

7. Koğuştaki Mucize!

NETFLIX – “Lingo Lingo, Şişeler”. Eğer siz de bu filme aşık olursanız, bu cümle size çok anlamlı gelecektir. Netflix, uzun hapis günlerini atlatmak için internet kullanıcılarının en iyi arkadaşı haline geldi. Platformda Fransa’da en çok izlenen filmler arasında ise “7. Koğuştaki Mucize” yer alıyor. Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği ve 2019’da Türkiye sinemalarında gösterime giren Türk filmi “Koğuştaki Mucize”.

Daha önce kimse duymamış olsa da, bu film bu hafta Netflix ‘te ve sosyal ağlarda büyük bir hit oldu. “Orijinal”, “başyapıt”, “derinden etkileyici”, “üzücü”, ama hepsinden önemlisi “gerçek”, bunlar Twitter‘daki internet kullanıcılarının görüşleri.
Filmin fragmanını bu yazının üst kısmında bulabilirsiniz.

Eğer “7. Koğuştaki Mucize” video yayın platformunda büyük bir başarı elde ettiyse, bu tesadüf değildir. Mehmet Ada Öztekin’in Türk yapımı filmi, 2013 yılında gösterime giren Güney Kore yapımı “Miracle in Cell No 7” adlı filmin yeniden çevrimi. İsim benzerliği dışında, hikaye neredeyse aynıdır.

Türkiye, 1983

Hikâye, 1984 yılında Türkiye’de idam cezasının kaldırılmasından bir yıl önce geçiyor. Zihinsel engelli Mehmet, kızı Ova’yı babaannesiyle birlikte tek başına büyütmektedir. Mehmet, sistemin unuttuğu yoksul insanlardan biri. Hikaye Türkiye‘de bir resmi tatilde başlıyor.

Mehmet, bir dükkânda gördüğü çantayı Ova’ya almak için para biriktirirken, bir albay, “Mehmet “i ve kızı Ova’yı görmezden gelerek çantayı kızı Seda için alır.

Birkaç gün sonra, sürülerini otlatırken, “Mémo” tesadüfen albayın kızıyla tanışır. Mehmet’ten onu yakalamasını ister ve ödül olarak ona çantayı teklif eder. Adam daha sonra onun peşinden koştu.

Ne yazık ki Seda’nın ayağı kaydı ve düştü. Kafası bir taşa çarpar ve küçük kız anında ölür. Mehmet daha sonra çocuğun cinayetiyle suçlandı ve “haksız yere” idamla karşı karşıya kaldı. Senaryo çok iyi yazılmış ve yetenekli Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı Mehmet’i idamdan kurtarmak için zamana karşı bir yarış var.

“7. Koğuştaki Mucize “yi izlerken Koğuştaki Mucize’yi izlerken karakterlere bağlanıyorsunuz. Mehmet’in kızı Ova’ya olan aşkı, uğradığı sosyal adaletsizlik ve ordunun ‘itaat’ yerine ‘adalet’ vurgusu bizi soluksuz bıraktı. Ve bu filmde her sahne önemli ve bir hikaye anlatıyor.

İnternet kullanıcıları gözyaşları içinde

Olağanüstü hikayesi, görüntü kalitesi ve seçkin oyuncu kadrosuyla “7. Koğuştaki Mucize” platformun abonelerinin gözlerini yaşarttı. Twitter‘da pek çok kişi filmi izlerken yaşadıkları deneyimlerden bahsediyor.

ORİJİNAL HABER LİNKİ