Biyografi

Mehmet Ada Öztekin

28 Mayıs 1976 yılında Antalya’da doğdu. 9 Eylül Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünde okudu. Bu yıllarda radyoculuk yapmaya başladı. Üniversite eğitimine devam ederken İstanbul’da reklam prodüksiyonlarında çalışmaya başladı. 6:45 Yayınevi kurucusu ve Kaybedenler Kulübü radyo programı yapımcısı Kaan Çaydamlı’yla bu dönem tanıştı. 

Allen Ginsberg’in Howl şiiri odaklı deneysel kısa filmi Uluma, 2008 yılında New York Newfilmmakers Film Festivali’nde gösterildi. 

Dünyaca ünlü sanatçı Kutluğ Ataman’la çalıştı. Ataman’ın üç video art projesinin yapımcılığını yaptı. 2011 yılında senaryosunu yazdığı ve proje süpervizörlüğünü yaptığı ilk filmi Kaybedenler Kulübü vizyona çıktı. Hemen ardından ilk dizi projesi Kuzey Güney’i çekti. 

2019 yılında çektiği 7. Koğuştaki Mucize filmi tüm dünyada çok izlendi ve Türkiye’nin Oscar adayı oldu. 2021 yılında Fransa’da, tüm dijital platformlarda en çok izlenen içerik oldu. 

2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yılında, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının ilk döneminin anlatıldığı film, Atatürk’ü çekti. 

Rain Dogs Motosiklet Kulübü’nün Kurucularındandır.